sakenin

سایت املاک ساکنین مناسب برای آپارتمان مهرشهر

مهاجرت های متعدد به این شهر باعث شده کرج در سال های اخیر به استانی  مستقل تبدیل شود و خود به تنهایی کلانشهر به حساب آید. شهر کرج به دلیل  نزدیکی به پایتخت دارای طرفداران بسیاری است که همین امر باعث شده بسیاری  از مهاجرینی که از شهرستان به قصد کار و زندگی در تهران، مهاجرت کرده اند  به دلایل متعدد چون گرانی خانه در تهران، به کرج بروند و آنجا ساکن شوند.

در این بین همچنین بسیاری از ساکنین تهران برای رهایی از شلوغی های این  شهر، راهی کرجی می شوند که به دلیل نزدیکی به تهران رفت و آمد به آن راحت  است اما آیا آنها هم به خود شهر کرج می روند و بین شلوغی آن زندگی می کنند  یا مکانی دیگر را برای سکونت برمی گزینند؟

باید بگوییم عموما مهاجرینی که از تهران با هدف به دست آوردن آرامش،  سکوت و هوای پاک راهی کرج می شوند، به جای اقامت در خود شهر کرج، خرید آپارتمان مهرشهر را  برای زندگی انتخاب می کنند. البته این را هم باید بگوییم که تمامی بخش های  مهرشهر از ویژگی هایی که گفته شد برخوردار نیست و تنها بخشی از آن، نیاز  مهاجرینی تهرانی را برآورده می کند.

اگر شما هم به فکر آپارتمان مهرشهر هستید و قصد مهاجرت به یک شهر آرام و دنج را دارید، در ادامه گزارش با ما همراهی کنید.

موقعیت جغرافیایی

این شهر در فاصله ده کیلومتری از مرکز کرج قرار دارد و نهایت با بیست  دقیقه فاصله زمانی است که می توان به مهرشهر رسید. این شهر در جنوب آزاد  راه کرج – قزوین واقع شده و دارای نواحی متعددی است.

هنگامی که وارد جاده قزوین – کرج می شوید، با گذشت حدودا بیست دقیقه  تابلوی ورودی مهرشهر خود نمایی می کند و با وارد شدن به خروجی مخصوص  مهرشهر، وارد بلوار ارم می شوید. لازم است در ابتدای راه توضیح کاملی در  خصوص بخش های این شهر به شما ارائه دهیم تا هنگام انتخاب محل زندگی، دچار  اشتباه نشوید چون مهرشهر هم مانند هر شهر دیگری دارای مناطق مرفه و شیک و  در عین حال بخش هایی است که فاقد امکانات لازم است و غالبا ثروتمندان این  مناطق را برای زندگی انتخاب نمی کنند.

بلوار ارم که خود دوازده کیلومتر درازا دارد، مهرشهر را به دو بخش غربی و  شرقی تقسیم می کند. شمال این بلوار منطقه چهار و جنوب آن منطقه دوازده کرج  است. اگر از بخش شمالی وارد بلوار ارم شوید، دست راستتان به ترتیب محله  های حسن آباد، اخگر آباد، شعبان آباد و آق تپه و خیابان های شهید باقری،  نیکوکار، باهنر، ولیعصر، بوستان، بلوار آزادی و… قرار گرفته اند.

لوکس ترین منطقه کرج

باید بگوییم منطقه مرفه نشین و لوکس کرج، دست چپ بلوار ارم مهرشهر قرار  دارد. این سمت که شمال آن با باغ سیب آغاز می شود و در جنوب آن نیز کاخ  مروارید یا کاخ شمس قرار دارد، منطقه ای مدرن و شیک در شهر کرج به حساب می  آید و گاه می توان گفت دست کمی از شمال شهر تهران ندارد.

کافی است از بلوار ارم وارد خیابان دانش و پس از آن به بلوار چهار باندی  یا شهرداری بروید، آن وقت است که می توانید تفاوت این بخش از کرج را با  سایر مناطق درک کنید. منطقه ای زیبا، لوکس و با آب و هوا و امکاناتی فوق  العاده که باعث شده بسیاری از تهرانی ها برای سکونت در این منطقه، خانه خود  را بفروشند و با خرید ویلا در مهرشهر، زندگی همراه با آرامش بیشتری را آغاز کنند. توضیحات تکمیلی در این خصوص را می توانید در سایت ساکنین پی گیری کنید.

بلوار شهرداری زیباترین بخش مهرشهر است. بلواری عریض و  سرسبز با مهندسی مدرن و زیبا. این بخش به دلیل ساخت و سازهای مدرن و  زیبایی که دارد، بسیاری از مهاجرین تهرانی و ثروتمندان را در خود جای داده  است.

غالب آپارتمان های این بخش از مهرشهر، تعداد طبقات کمی دارند و سایر  خانه هایش نیز ویلایی هستند. به همین دلیل تراکم جمعیت متناسب سبب آرامش  بسیاری در این شهر شده است  و می توان گفت عاری از هر گونه ترافیک است.

بلوار شهرداری، خیابانی همیشه بیدار

امکانات رفاهی که بلوار شهرداری دارد، زبانزد بوده و انواع مراکز تجاری،  رستوارن های مدرن، فست فود های متعدد و امکانات دیگر همگی زندگی در این  شهر را برای ساکنانش با لذت همراه کرده است.

جالب است بدانید شب های بلوار شهرداری، مانند شب های تهران حال و هوای  خاصی دارد و این شهر در شب ها نیز زنده است. از پیاده روی و ورزش در هوای  پاک گرفته تا مردمی که برای صرف شام در رستوران ها گرد هم جمع می شوند بلکه  خستگی یک روز کاری را از تن به در کنند. همچنین کافه های متعددی که پاتوقی  برای شب نشینی های جوانان شده است، از غروب به بعد حال و هوایی دیگر دارد.

قشر با فرهنگ و امروزی، ساکن مهرشهر

 

قشری که در این شهر زندگی می کنند، غالبا قشری تحصیل کرده و امروزی  هستند. به همین دلیل این شهر از آزادی هایی برخوردار است که کمتر شهری در  ایران به خود دیده است. شهری آزاد، آباد و با امکانات رفاهی متعدد که حتی  روحیه ساکنانش را نیز تغییر داده است. زندگی در بلوار شهرداری که از مرفه  نشین ترین شهرهای ایران به حساب می آید، آرامش ذاتی، طبیعت زیبا، امکانات  متعدد، آزادی های اجتماعی همه و همه برای داشتن حال و هوایی خوب به کمک  ساکنین آمده اند.

لازم است بدانید این منطقه به دلیل باغ های متعدد داری آب و هوایی خنک است و شرایط بسیار خوبی از نظر پاکی و تمیزی آب و هوا دارد.

شاید بهتر است بیشتر از این توضیح ندهیم و شما را به سایت ساکنین راهنمایی کنیم تا از طریق این سایت، ضمن آشنایی با خانه ها و آپارتمان های  مهرشهر و دیدن عکس های متعدد آن، خانه مورد نظرتان را انتخاب کنید و بدون  واسطه با صاحب ملک ارتباط برقرار کنید.

 

https://www.sakenin.com/alborz/search/for-sell/apartment/area=590

نقشه بلوار ارم کرج

فکرش را بکنید در این شهرهای شلوغ و بزرگ و  با وجود خیابان های تو در تو و اتوبان های عریض و طویل، مجبور بودیم بدون  نقشه تردد کنیم، آن وقت بود که پیدا کردن راه ها برایمان دردسر بزرگی به  حساب می آمد. این اتفاق شاید تا چند سال پیش تنها در تهران رخ می داد اما  مدت ها است شهرهای بزرگِ دیگرِ کشور نیز همین شرایط را دارند.

کافی ست از روی نقشه بلوار ارم کرج را نگاه کنید. آن وقت است که خواهید دید شهرهایی که تا چند سال پیش تنها محلی برای تفریح آخر هفته های تهرانی ها بودند، امروزه بزرگ شده و برای خودشان شهری مرفه به حساب می آیند

نقشه بلوار ارم

بلوار ارم کجاست؟

روی نقشه بلوار ارم مهرشهر کرج، کاملا مشخص است.  بلواری دوازده کیلومتری که از شمالی ترین نقطه مهرشهر و از اتوبان کرج –  قزوین آغاز و تا جنوب این شهر ادامه پیدا کرده و مهرشهر را به دو بخش غربی و  شرقی تقسیم می کند.

همچنین نقشه بلوار ارم کرج تمامی بخش های مهرشهر را به وضوح نشان می دهد و شما می توانید از روی آن  مهمترین خیابان ها، اماکن و مراکز مهرشهر را بیابید و به راحتی در آنها  تردد کنید.

غرب بلوار ارم را بهتر بشناسید

غرب  بلوار ارم مهرشهر خیابانها، بلوارهای و مراکز متعددی وجود دارد. از  مهمترین خیابان این بخش می توان به بلوار آزادی اشاره کرد که به دلیل قرار  گیری دانشگاه، این خیابان دارای شرایطی ویژه است. وجود رستوران، فست فود،  کافی شاپ و مراکز متعدد دیگری که همگی گرد این دانشگاه جمع شده اند، خیابان  آزادی را به یکی از پر رونق ترین خیابان های غرب بلوار ارم تبدیل کرده  است. بر روی نقشه بلوار ارم کرج به راحتی می توانید هم موقعیت مکانی  دانشگاه را ببینید و هم امکانات متعددی که به واسطه آن در خیابان آزادی و  کوچه و خیابان های همجوارش وجود دارد.

دیگر خیابان غرب بلوار ارم، خیابان ولیعصر بوده که بر روی نقشه بلوار ارم کرج به راحتی قابل مشاهده است. این خیابان موازی بلوار ارم واقع شده و دارای  امکانات متعددی چون مراکز خرید گوناگون، مغازه های مختلف، مسجد و ... است.  خیابان فرهنگ نیز به دلیل وجود بیمارستان ثارالله توجه بسیاری از مردم را  به سمت خود جلب کرده است.

همانطور که بر روی نقشه بلوار ارم کرج به راحتی مشاهده می شود، غرب این بلوار خیابان های متعددی وجود دارد که با  تقاطع های متعدد به یکدیگر متصل می شود و به دلیل وسعتی که دارند، یافتن  مسیر اصلی ما بین آنها راحت نیست و باید در صورت عدم آشنایی با این بخش از نقشه بلوار ارم مهرشهر کرج استفاده کنید. همچنین اگر قصد خرید و فروش آپارتمان در بلوار ارم مهرشهر کرج را  دارید می توانید با بررسی نقشه این بلوار، مراکز رفاهی، بهداشتی و درمانی،  تجاری و... را یافته و مطلع شوید ملک مورد نظرتان تا چه میزان از این  مراکز فاصله دارد.

ویژگی های شرق بلوار ارم چیست؟

اما از غرب بلوار ارم که بگذریم، شرق این بلوار نیز دارای شرایطی بسیار ویژه ای است. اگر نگاهی به نقشه بلوار ارم کرج بیاندازید خواهید دید که در بخش شمال شرقی این بلوار، بخش وسیعی با رنگ سبز نشان داده شده است. این بخش همان باغ سیب مهرشهر کرج است که به دلایل متعدد دارای شهرت بسیاری است. این باغ 340 هکتار وسعت  دارد و پیش از انقلاب 57 ساخته شده است. در واقع عامل اصلی پاکی و لطافت  هوای مهرشهر را می توان همین باغ سیب دانست که توانسته شرایط آب و هوایی  فوق العاده ای در این شهر حاکم کند. به برای خصوص جنوب این باغ که بلوار  شهرداری قرار گرفته است.

بلوار شهرداری دومین بلوار معروف این شهر است. بر روی نقشه بلوار ارم مهرشهر کرج خواهید دید که بلوار شهرداری از جنوبِ باغ سیب آغاز و به صورت مورب در  جنوب خود به بلوار ارم منتهی می شود. اما دلیل این معروفیت چیست؟ یکی از  مهمترین دلایل علاقه مندی مردم به بلوار شهرداری که گاها با نام بلوار  چهارباندی نیز خوانده می شود، این است که این بلوار به دلیل نزدیکی به باغ  سیب، آب و هوای فوق العاده و ساختمان ها و ویلاهای لوکس و مرفه نشین،  توانسته بسیاری از تهرانی ها را به سمت خود جذب کند. چه چیز بهتر از این که  از میان دود و دم تهران به شهری مهاجرت کنی که هیچ چیز کم از شمال شهر  تهران ندارد؟

وقتی از باغ سیب به سمت  جنوب می آید، بلواری با چهار باند، فضای سبز زیبا، مهندسی شهری مدرن و...  را مشاهده می کنید که ماشین های لوکس و مدل بالا در آن تردد می کنند. اطراف  این بلوار نیز پر شده است از مغازه ها، رستوران ها و مراکز تجاری متعدد که  به راحتی نیازهای ساکنین آن را برطرف می کند. به همین دلیل است که خرید و فروش آپارتمان در مهرشهر کرج، بیشتر در بلوار شهرداری انجام می شود.

به نقشه بلوار ارم مهرشهر نگاه کنید. در جنوب بلوار شهرداری و شرق بلوار ارم، زمینی وسیع به چشم می  خورد که بر روی آن نام کاخ شمس نوشته شده است. این کاخ متعلق به خواهر  آخرین شاه ایران است که در مهرشهر کرج ساخته شده تا وی در آن ساکن شود و از  آب و هوا و طبیعت آن منطقه بهره مند گردد.

همچنین  در جوار این کاخ خیابان گلستان یکم قرار گرفته است که شیک ترین ویلاهای  مهرشهر را در آن می توان یافت. ویلاهایی مدرن و امروزی با معماری فوق  العاده و زیبا و که البته باید بگوییم این ویلاها قیمت های بالایی دارند.

قیمت آپارتمان در مهرشهر کرج

به طور کلی قیمت آپارتمان در مهرشهر کرج،  متری 5 میلیون تومان است که با توجه به این که در کدام بخش از این شهر  قرار گرفته باشند، بسیار متفاوت است. گاه املاکی را می توان یافت که متری 2  میلیون تومان برای فروش گذاشته شده اند و گاه آپارتمان هایی متری 8  میلیونی نیز به چشم می خورند.

در نهایت باید بگوییم اگر قصد خرید و فروش آپارتمان در مهرشهر را دارید بهتر است به نقشه بلوار ارم کرج توجه کنید، خیابان هایش را بشناسید و مراکز رفاهی آن را مورد توجه قرار دهید و در نهایت با مراجعه به سایت ساکنین بهتری املاک این شهر را بیابید.

منبع وبلاگ ساکنین


http://forum.irancctv.ir/member.php?action=profile&uid=9131

کردان شهری آزاد، آباد و آرام

کافی است سری به صفحات مجازی بزنید و نام کردان را سرچ کنید. آنچه در پاسخ  سرچ شما نمایش داده می شود، ویلاهایی آزاد و طبیعتی بکر است. احتمالا شنیده  اید کردان به شهری تبدیل شده که به دلیل آزادی های موجود، بسیار بسیار  مورد توجه تروتمندان تهرانی قرار گرفته است و برخی از تهرانی ها با خرید  ویلا در کردان چندار، مکانی برای دورهمی های دوستانه و خانوادگی دست و پا  می کنند تا با خیال راحت آخر هفته ها به کردان رفته و ساعاتی خوش و به دور  از هر گونه مزاحمت را سپری کنند.


ممنوعیت های دست و پا گیر پایتخت


به هر حال پایتخت است و قوانینش. گاه اجازه مهمانی داده نمی شود، گاه  حیوانات خانگی اجازه تردد در شهر ندارد و قوانین متعدد دیگری که شرایط را  برای تفریحات شهری سخت کرده است. به همین دلیل بسیاری از مردم تهران ویلا،  باغ و یا محلی را برای خود دست و پا می کنند تا هر گاه اراده کردند بتوانند  از پایتخت رفته و ساغاتی خوش را سپری کنند.


چه چیز بهتر از این که در نزدیکی تهران شهری با چنین امکاناتی وجود داشته  باشد که علاوه بر زیبایی های طبیعی و مکانات شهری، از آزادی های مدنی نیز  برخوردار باشد و این امکان را به ساکنینش بدهد تا بدون دغدغه با آرامش  زندگی کرده و لحظاتی خاطره انگیز را سپری کنند.


اگر نمی دانید کردان کجاست، بهتر است با ادامه گزارش همراه ما باشید تا هم  این شهر را به شما معرفی کنیم و هم راهنمای خرید ویلا در کردان چندار را در  اختیارتان قرار دهیم.


کردان چندار را بشناسید


کردان شهری تاریخی از بخش های چندار است که در ارتفاع 1350 متری واقع شده  است. این شهر که از مجموعه شهرستان ساوجبلاغ به حساب می آید، در شمال خود  جاده برغان و کوهسار را دارد و از جنوب همسایه اتوبان کرج - قزوین است.  همچنین از شرق مجاور کرج بوده و غرب آن را زمین های سیف آباد تشکیل می دهد.


شهر کردان در پانزده کیلومتری هشتگرد و بیست و دو کیلومتری شهر کرج قرار  گرفته است و می توان با یک ساعت پانزده دقیقه از تهران به این شهر رفت.

1513022660-کوجه-باغ-کردان.jpg


مهاجرت معکوس


حتما شنیده اید که بسیاری از مردم این روزها برای پیدا کردن کار از روستاها  به شهرها و گاه از شهرهای کوچک به سمت کلانشهر هایی چون تهران مهاجرت می  کنند. همین امر باعث شده است شهرهایی مانند تهران دچار ازدیاد جمعیت شده و  شرایط نامناسبی برای زندگی داشته باشند. به همین دلیل برخی از مردم پایتخت  نشین به شهرهای کوچک مهاجرت می کنند و یا برای تعطیلات هم که شده از شهر  خارج می شوند.


سال ها است کردان یکی از همان شهرهایی بوده که به دلیل نزدیکی به تهران  طرفداران بسیاری دارد و مردم تهران را به سمت خود کشانده است. برخی از این  افراد با خرید ویلا ساکن دائمی آن شده اند و برخی دیگر آخر هفته ها را در  آن شهر سپری می کنند.


هوای پاک و سالم، طبیعتی زیبا و بکر، سکوت و آرامش، عدم وجود ترافیک،  ویلاهایی مدرن و لوکس و بسیاری از موارد دیگر همگی از جاذبه هایی است که  منجر به علاقه مردم نسبت به شهر کردان شده است.


خرید ویلا در کردان


جهت خرید ویلا در کردان باید توجه داشته باشید این شهر دارای باغ ویلاهای متعددی است. به همین جهت  نمی توان توقع داشت صد در صد ویلاهایی که در این شهر ساخته شده اند، از  کیفیت و امکانات خوبی برخوردار باشند. از همین رو اگر قصد خرید ویلا در  کردان چندار را دارید باید به هنگام خرید نسبت به امکانات و شرایط ویلا  حساسیت به خرج دهید. البته سایت ساکنین در این راه به کمک شما می آید و  بهترین ویلاها ها با مناسب ترین قیمت را به شما پیشنهاد می دهد.


از طرف دیگر باید یگوییم اگر فکر کرده اید قرار است در شهری ویلا بخرید که  بافتی قدیمی داشته و ویلاهایش کلنگی است، سخت در اشتباهید زیرا این شهر  خلاف باورتان شهری مدرن، لوکس و امروزی بوده که غالب ویلاهایش معماری مدرن و  منحصر به فردی را دارا است. اکثر این ویلاها در باغ های بزرگی واقع شده  اند و منظره ای بی نظیر را ایجاد کرده اند.


کوچه باغ های کردان


آب و هوا در کردان


کافی است تنها چند روز در تهران زندگی کرده باشید، آن وقت است که خوب درک  می کنید که چرا برخی از ساکنین تهران به فکر مهاجرت به شهرهای دیگر افتاده  اند. کردان نیز به دلیل آب و هوای مناسب یکی از مقصدهای مهاجرینی است که  زندگی در پایتخت را رها کرده و طبیعت را ترجیح داده اند. وجود باغ های  گوناگون و دشت های پهناور، آب و هوایی فوق العاده به این شهر بخشیده اند به  همین منظور این شهر برای افرادی که به هر دلیل تصمیم به زندگی در هوایی  پاک دارند، بسیار مناسب است.


قیمت ویلا در کردان چندار


اگر قصد خرید ویلا در کردان چندار را دارید، باید بگوییم قیمت ویلاهای این  بخش بر اساس متراژ زمین، سن بنا، امکانات و متریال ساخت و... تعیین می شود .  به همین منظور بهتر است برای آشنایی با قیمت ویلا در کردان چندار به سایت ساکنین مراجعه کنید و علاوه بر این که با قیمت ویلاها آشنا می شوید، عکس هایی از  ویلاهای آگهی داده  شده را مشاهده کرده و بهترین انتخاب را انجام دهید. در  واقع باید بگوییم سایت ساکنین بانک اطلاعاتی املاک بوده و با هر بودجه ای  می توانید بهترین ها را از این سایت پیدا کنید.


منبع وبلاگ ساکنین


ک منبع خوبه دیگه

از رکود تا تورم در بازار مسکن

 به نقل از سایت  نبض مسکن یکی از مهمترین ویژگی هایی که ما در مورد بازار مسکن با آن مواجه هستیم،   این است که صاحبان ملک همواره آن ملک را به عنوان سرمایه خود نگاه می   کنند. همین امر باعث شده است که مسکن در جامعه ما ارزشی فراتر از سرپناه   داشته باشد.

حتی در بسیاری از موارد مشاهده شده است که افراد با خرید ملک در صدد   فعالیت اقتصادی هستند و با این دید به خرید خود نگاه می کنند که در نهایت   بتوانند از آن معامله به درآمد و سود دست یابند. پس می توان گفت خانه یکی   از مهم ترین و اصلی تری دارایی هر خانوار به حساب می آید . از همین رو   تغییرات قیمت مسکن به شدت بر اقتصاد یک خانواده اثر گذار است.

حال با توجه به اهمیت این امر در زندگی یک خانواده، باید عوامل موثر بر   قیمت مسکن را مورد مطالعه قرار دهیم و بدانیم در صورت خرید چه خانه هایی  می  توانیم به سود برسیم.

تاثیر هزینه ساخت و ساز بر قیمت مسکن

این را خوب می دانیم که برای تعیین قیمت یک ملک شاخص های متعددی مورد   بررسی قرار می گیرد. مهمترین آن هزینه ساخت مسکن است. باید توجه کرد که   هزینه زمین نیز بخشی از هزینه ساخت به حساب می آید. از همین رو اگر زمین در   محله گران قیمت واقع شده باشد، باعث می شود قیمت نهایی یک ساختمان نیز   بالا برود. مطابق آمارها زمین، 60 درصد از هزینه ساخت و ساز را به خود   اختصاص می دهد و 40 درصد باقی مانده سایر موارد را در بر می گیرد.

بر همین اساس قیمت مصالح و سایر موارد ساخت و ساز نیز خود تعیین کننده   قیمت نهایی یک ملک به حساب می آیند. این مسائل از جمله مواردی است که قیمت   مسکن را تحت تاثیر قرار می دهد اما این نکته نیز دارای اهمیت است که تنها   مواردی که به ساخت و ساز خانه منجر می شود، تعیین کننده قیمت یک ساختمان   نیستند بلکه موارد دیگری که خارج از این دایره است، بر قیمت مسکن اثر می   گذارد.

شاخص های خارج از بازار مسکن

موارد متعددی می تواند بر بازار مسکن اثر گذار باشد. از سیاست خارجه   گرفته تا انتخابات داخلی، نرخ پس انداز خانوار و بسیاری از موارد دیگر .

مواردی مانند قیمت دلار، حجم نقدینگی در بازار، نرخ درآمد خانوار، روابط   بین المللی، وام و تسهیلات مسکن، قیمت نفت، تورم و بسیاری از شاخص های   اقتصادی دیگری که می توانند به تنهایی بر قیمت مسکن اثر گذار باشند.

عرضه و تقاضا

یکی از مهمترین قاعد اقتصادی در تعیین قیمت یک کالا، بحث عرضه و تقاضا   است. بر مبنای همین اصول نیز بازار مسکن همواره از قانون عرضه و تقاضا   متاثر بوده و خود را با آن هماهنگ ساخته است. یکی از مهمترین مسائلی که سال   هاست بازار مسکن با آن رو به روست، بحث رکود بوده از این منظر که بسیاری   از مردم به دلیل نابسامانی های سال های اخیر در اقتصاد کشور، علاقه به  خرید  و فروش ندارند و مطابق دیدشان، معاملات در بازار مسکن نوعی ریسک به  حساب  می آید.

بر همین مبنا رکود در بازار مسکن و عدم تقاضا یکی از عواملی است که در   سال های اخیر، این بخش از اقتصاد کشور را با مشکلاتی رو به رو کرده است.

تاثیر مالیات بر بازار مسکن

کسانی که مبادرت به ساخت و ساز مسکن می کنند مانند هر فرد دیگری که در   اقتصاد فعالیت تولیدی دارد، موظف به پرداخت مالیات است. مطابق آیین نامه   جدید این مالیات صرفا بر اساس میزان سود و ضرر محاسبه می گردد که این امر   می تواند کمک بسیاری در جلوگیری از افزایش قیمت مسکن را به همراه داشته   باشد. در واقع مالیات ساخت و ساز مسکن با دیگر فعالین اقتصادی همسان شده   است و از 15 تا 25 درصد متغیر می باشد.

تاثیر اجاره بها در قیمت مسکن

خوب می دانیم در شهری چون تهران اجاره بها افزایش یافته است، بر همین   اساس مالکان دیگر میلی به فروش ملک خود ندارد. همین امر باعث می شود ارزش   ملک افزایش یافته و مطابق آن رشد قیمت مسکن را شاهد باشیم.

خصوصیات مسکن

گاه شاهد آن هستیم که یک ملک فارغ از این که در کدام بخش واقع شده است،   ویژگی هایی خاص دارد که ارزش آن را بالا می برد و یا به دلیل نواقصی که   دارد، قیمت را کاهش می دهد. مثلا ملکی که دارای سونا، استخر، ویو خاص نسبت   به شهر، نقشه متفاوت و… است، می تواند به نسبت سایر ملک های محله دارای   قیمتی بالاتر باشد.

از طرف دیگر یک ملک به دلیل نامناسب بودن نقشه، نداشتن پارکینگ، انباری و   آسانسور، قرار گرفتن در طبقه زیر همکف و بسیاری از موارد دیگر می تواند  با  قیمت کمتر از عرف منطقه مورد معامله قرار گیرد.

همچین باید گفت :

قیمت آپارتمان در سعادت آباد  

https://www.sakenin.com/tehran/search/for-sell/apartment/area=138

با قیمت آپارتمان در کرج

https://www.sakenin.com/alborz/search/for-sell/apartment

برابر نیست. در واقع یکی از مهمترین عواملی که تعیین کننده قیمت یک ملک   است، این بوده که آن ملک در کدام محله واقع شده است. به هر حال در بیشتر   موارد قیمت آپارتمان در تهران با توجه به محله تعیین می گردد و غالبا از شهر کرج گرانتر است.

به طور کل باید بگوییم شاخص های متفاوتی هستند که قیمت یک ملک را افزایش   داده و یا باعث می شوند ملکی ارزانتر فروخته شود. از ویژگی های درونی   گرفته تا مکانیزم های بازار مسکن، مسائل اقتصادی، سیاسی و… .

اما برای خرید , فروش آپارتمان و خانه در تهران و یا حتی ساخت و ساز می توان با استفاده از اطلاعات دقیق بهترین عملکرد را   انجام داد. قبل از خرید ملک باید بدانیم از چه ویژگی هایی برخوردار بوده و   دارای چه نواقصی است. از طرف دیگر با شناخت شرایط بازار مسکن می توان   تصمیم گرفت که بهترین زمان خرید و فروش و یا ساخت و ساز دقیقا چه موقعی است   و هوشمندانه تر عمل کرد.

برای کسب اطلاعات دقیق از قیمت مسکن در تهران، می توانید به

سایت ساکنین  https://www.sakenin.com

گزارش جالب از وضعیت بنگاه های مسکن

به گزراش وبلاگ امملاک مسکن و معماری وارد مغازه بنگاهی شدم. مردی میان سال با موهایی کم پشت و قدی نسبتا  بلند، مشغول صحبت کردن با تلفن بود. اشاره کرد بنشین. نشستم و منتظر ماندم  تا تلفنش تمام شود. پس از چند دقیقه گوشی را زمین گذاشت و گفت : در خدمتم.

پرسیدم شما آقای نیکمرد هستید درسته؟

پاسخ مثبت داد. خودم را معرفی کردم و گفتم: خبرنگارم. می خواهم با شما در مورد مشکلات صنفی و دغدغه هایتان صحبت کنم.

خندید و گفت : مثلا ما از مشکلات بگیم چی میشه؟ این همه سال همه جا داد زدیم و مشکلات رو گفتیم ولی کو گوش شنوا.

کم کم داشت به این سمت می رفت که ادامه ندهیم و به سلامت! که گفتم فلانی  مرا پیش شما فرستاده است. سکوتی کرد و لحنش عوض شد. گفت: چرا زودتر نگفتی!

مرد خوش رویی بود. بیست سالی می شد که همراه برادرش در این مغازه کوچک  در خیابان پیروزی تهران بنگاه معاملات املاک داشت. بنگاهی که سر و ته آن ده  متر هم نمی شد. دو میز و صندلی های پشت آن به همراه و چهار صندلی رو به  رویش که احتمالا برای مشتری ها گذاشته بودند. بلند شد که چای بیاورد اما از  او خواهش کردم تعارف را کنار بگذارد و اجازه دهد بدون معطلی سر اصل مطلب  برویم.

گفتم: از خودتان بگویید. چند سال است شغلتان این است؟

گفت: حدودا 22 ساله بودم که به واسطه برادرم وارد این حرفه شدم. دو سه  سال اول خیلی درآمد نداشتم و درآمدم در حد گذران بود. به اصطلاح چم و خم  کار را بلد نبودم تا این که کم کم راه افتادم . کارمان رونق گرفت و هر چه  گذشت شرایط ما هم بهتر شد.

در همین لحظه بود که تلفنش زنگ خورد. از مکالماتش متوجه شدم قرار است  معامله ای انجام دهد و خریدار ملک خواهان تخفیف از مالک است. آقای نیکمرد  هم مانند بسیاری از مشاورین املاک با اطمینان به او قول داد تا پای معامله  مالک را راضی کند و تخفیف خیلی خوبی از او بگیرد.

پس از پنج دقیقه تلفن را قطع کرد و گفت: ببخشید شغل ما همین است دیگر.  مدام باید جواب تلفن هایمان را بدهیم تا مشتری راضی باشد. خوب می گفتم. در  این محل از وقتی ساخت و ساز شروع شد و مردم تصمیم گرفتند خانه های کلنگی  خود را بکوبند و جایش آپارتمان های چند طبقه بسازند، کار و بار ما هم رونق  گرفت و ما هم کم کم به درآمد رسیدیم . اما چند سالی می شود که شرایط مثل  قبل نیست. انگار کسی دل و دماغ اسباب کشی ندارد. ولی به هر حال خدا رو شکر.  اونقدری که زندگیمان آبرومندانه بگذرد در می آید.

سکوت کرد. پرسیدم: چرا درآمدتان مثل قبل نیست؟

می گوید: این روزها بازار خراب. نگرانی مردم از خرید و فروش، بی ثباتی  قیمت ها و خیلی چیزهای دیگر باعث می شوند مردم ترجیح دهند کمتر معامله  داشته باشند و ریسک نکنند. یک روز فلان سیاستمدار یک حرفی را می زند بازار  تا یک ماه تعطیل می شود. یک روز فلان توافق را امضا می کنند و مردم حجوم می  آورند که ملکی را بخرند و یا بفروشند . اصلا نمی فهمیم چی به چی است. هر  روز یک حرف هر روز یک ماجرا. بدی کار ما هم همین است. حساب و کتاب ندارد و  همه چیز بستگی به حال هوای مردم دارد. یک روز همه چیز خوب است و یک روز بد.  البته انصاف را هم باید رعایت کرد. دو سه سال اخیر قیمت ها از یک ثباتی  نسبی برخوردارند و مردم هم راحت تر از قبل اقدام به معامله ملک خود می کنند  اما اگر فکر کنید تغییرات خیلی زیادی ایجاد شده است باید بگویم خیر.

-از مشکلات صنفی بگویید آیا چیزی هست که این روزها بیشتر از همه آزارتان بدهد؟

-راستش یکی از مشکلاتمان بحث پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است.  می  گویند دریافت آن غیر قانونی است اما همچنان مالیات می گیرند. این بیشتر از  ما برای مستاجران سخت است چون این مالیات ها بیشترین باری که همراه می آورد  بر دوش مستاجران است.

-یعنی می گویید نباید این مالیات از مستاجرها گرفته شود؟

-نه . من شنیده ام که این مالیات صرفا برای معاملات منقول است و مستاجرها نباید آن را پرداخت کنند

-از دید جامعه نسبت به خودتان بگویید، مردم نسبت به شغل شما چه دیدی دارند؟

-متاسفانه گاه پیش می آید که مردم نگاه خیلی خوبی نداشته باشند و جوری  برخورد می کنند که انگار این پورسانتی که ما می گیریم ناحق است. آنها نمی  دانند برای جوش دادن یک معامله چقدر زحمت می کشیم. در گرما و سرما و برف و  باران ساعت ها از این خانه به آن خانه می رویم و با خریدار و فروشنده صحبت  می کنیم تا یک معامله را جوش دهیم. از دید مردم ما نشسته ایم پشت میز و همه  کارها خودش به خوبی پیش می رود در حالی که اینطور نیست. می دانید در ازای  هر یک معامله ای که انجام می دهیم چند معامله هست که انجام نمی دهیم؟ چندین  بار طرفین در نشست قرار داد پشیمان می شوند؟ چند بار اتفاق می افتد که حتی  کار به مشاجره کشیده شود؟ همه این ها فشار کاری است که برای ما وجود دارد.  مهمتر از همه هم آن است که من بیست سال است که نمیدانم ته ماه چقدر درآمد  دارد. نمی دانم آیا اصلا این ماه درآمد وجود دارد یا خیر . هیچ تضمینی برای  کار ما وجود ندارد . همین عدم ثبات کاری یکی دیگر از مشکلاتی است که با آن  رو به رو هستیم.

در همین لحظه زن و مرد جوانی وارد مغازه می شوند و سلام می کنند. آقای  نیکمرد از من معذرت خواهی می کند و با آن دو گرم گفت و گو می شود. از  حرفهایشان متوجه می شوم که تازه ازدواج کرده اند و در پی اجاره خانه ای  هستند که خیلی هم پول پیش نخواهد. او دو آپارتمان در همان نزدیکی را به  آنها معرفی و شاگرد مغازه را با آنها راهی می کند. از نحوه برخوردش کاملا  پیدا است با تجربه و مردم دار است. خوشحال می شوم از این که امروز به  بنگاهی آمده ام که می تواند نشانی از سالها زحمت قشری را نشان دهد که  بسیاری سختی های کارشان را نمی بینند و از کنارشان به راحتی می گذرند.

- این روزها مردم بیشتر دنبال چه خانه هایی هستند؟

- معمولا خانه های کوچک و ارزان. هر چه خانه ها کوچکتر باشند، راحت فروش  و یا اجاره می روند. کار با خانه های متراژ بالا سخت است. آنها مشتری خاص  خود را دارد و باید چند برابر بیشتر برایشان وقت بگذاریم. گویا این روزها  دست مردم تنگ شده است و نمی توانند خانه ای بزرگ برای خود تهیه کنند.

ورود چند مشتری دیگرو نزدیک شدن به ساعت شروع کلاسم در دانشگاه باعث می  شود نتوانم بیشتر در بنگاهی با صفای آقای نیکمرد بمانم و با خداحافظی گرم و  صمیمی او، آنجا را ترک کردم.

در روزهایی که بسیاری از مردم برای خرید و فروش خانه در تهران به این لینک https://www.sakenin.com/tehran/search/for-sell

و یا رهن و اجاره آپارتمان در تهران https://www.sakenin.com/tehran/search/for-rent

هایشان به سایت ساکنین سر می زنند ، املاک خود را تبلیغ می کنند باید فکری به حال امسال آقای  نیکمرد شود تا آنها نیز با به روز کردن کسب و کار خود بتوانند در دنیای  اطلاعات و ارتباطات امروزی بیشترین کمک را به درآمد خود داشته باشند.

تاثیر نرخ زمین بر قیمت مسکن

بسیار شنیده ایم که فلان ملک گران بوده چون زمین آن ارزشمند است. زمین ارزشمند چیست؟ چه تاثیری بر قیمت مسکن دارد؟ آیا می توان خانه ای ارزان قیمت پیدا کرد که زمین آن کم ارزش باشد؟ چرا زمین بر قیمت مسکن اثر گذار است؟ آیا زمین یک ملک تا این حد مهم است که تعیین کننده قیمت آن باشد؟

پرسش هایی از این دست بسیار است و تمامی این ها سوالاتی است که هنگام خرید خانه با آنها مواجه می شویم. پس بهتر است قبل از خرید ملک اطلاعاتمان را تکمیل کنیم تا بهترین انتخاب را انجام دهیم. در این گزارش شما را با ارزش زمین و تاثیر آن بر قیمت مسکن آشنا می کنیم و از گران ترین و ارزان ترین زمین های تهران برایتان می گوییم.

ارتباط قیمت مسکن با قیمت زمین چیست؟

در مورد ارتباط قیمت مسکن با قیمت زمین دلایل متعددی وجود دارد. یکی از آن دلایل این است که باید بدانیم قیمت مسکن متاثر از هزینه هایی است که برای ساخت آن شده و این هزینه شامل خرید زمین، هزینه بازاریابی، هزینه توسعه و سود توسعه است. مطابق با این امر می توان گفت قیمت زمین بخشی از هزینه های یک مسکن بوده و بر همین اساس بر قیمت آن نیز اثر می گذارد.

در نگاهی دیگر هرگاه قیمت زمین به دلایل متعددی مانند کمبود عرضه زمین، افزایش یابد، به طبع آن قیمت مسکن نیز افزایش یافته و بالا می رود.

از طرف دیگر این نکته لازم به ذکر است که هر چقدر تقاضای مسکن بیش از عرضه بازار افزایش پیدا کند، منجر به افزایش قیمت مسکن و به طبع آن نیز قیمت زمین که بخشی از قیمت مسکن است افزایش میابد.

در واقع می توان گفت ارتباطی دو سوی میان قیمت زمین و مسکن وجود دارد. از این منظر که بالا رفتن قیمت مسکن منجر به افزایش قیمت زمین می شود و همچنین افزایش قیمت زمین باعث بالا رفتن قیمت مسکن می شود.

دلایل نوسان قیمت مسکن

در بین سالهای 1370 تا 1385 پژوهشی در بین استان های کشور انجام شد که طی آن چندین علت جهت نوسانات قیمت مسکن در بازار عنوان کردند.

نتایج این مطالعات عنوان کرد، شاخص قیمت بورس، قیمت زمین، قیمت نفت، هزینه ساخت مسکن، مخارج عمومی خانوار، سود وام های بانکی و... از دلایل اصلی نوسان قیمت مسکن به حساب می آید.

نکته مهم دیگری که باید به آن تاکید کنیم این است که تاثیری که متغیرهای اقتصادی بر قیمت مسکن در شهرهای گوناگون می گذارد، کاملا متفاوت است. مثلا اگر فردی در پی خرید آپارتمان در تهران باشد، باید بداند که درآمد خانوار و حجم نقدینگی تاثیر بسیاری بر قیمت مسکن دارد. اما در سایر شهرها قیمت زمین تاثیرگذارترین عامل در قیمت مسکن است.

مبنای ارزشگذاری زمین در چیست؟

همواره قیمت زمین برمبنای کاربری آن، موقعیت و همچنین داشتن مجوز ساخت، ارزشگذاری می شود. مثلا زمینی که مسکونی یا تجاری باشد از نظر قیمت و ارزش از زمین های تعاونی و کشاورزی بالاتر است. از طرف دیکر زمین هایی که مجوز ساخت دارند، در برابر سایر زمین ها دارای قیمت بالاتری بوده و ارزش ببیشتری دارند.

موقعيت مكاني ديگر اولويتي است كه براي خريد زمين مورد توجه  قرار مي گيرد.  از همين جهت زمين هايي كه موقعيت مكاني مناسبي داشته باشند،  متقاضي بيشتر  در نتيجه قيمت بالاتري را نيز دارا هستند. زمين هاي شمال  تهران داراي  قيمتي بالا است بر همين اساس قيمت خانه هاي شمال تهران بيش از ساير نقاط تهران دارند.

موارد متعددی وجود دارد که تعیین کننده ارزش یک زمین است. مانند قرار گرفتن در محل مناسب در یک منطقه، متراژ و... همگی مواردی هستند که منجر به بالا رفتن یا کاهش قیمت یک زمین می شوند. مثلا اگر زمین تجاری در بخشی از شهر قرار داشته باشد که محل گذر و رفت و آمد شهروندان بوده و دید زیادی داشته باشد نسبت به زمینی که در بخش خلوت و یا نقطه کور قرار داشته باشد، ارزش و قیمت بالاتری دارد.

همین ویژگی می تواند در مورد زمین های مسکونی نتیجه عکس دهد. یعنی زمینی که در محیطی پر سر و صدا قرار داشته، با توجه به این که شرایط مناسبی برای زندگی ندارد، قیمت کمتری نسبت به زمین مسکونی دارد که در محل ساکت و آرام واقع شده باشد.

قیمت زمین در تهران چقدر است؟

تهران نیز مانند سایر شهرهای کشور دارای زمین هایی با قیمت های متفاوت است که بر اساس ویژگی هایی که دارند ارزش گذاری می شوند. یکی از گران ترین زمینهای تهران ، زمین های محله زعفرانیه است. زمین های زعفرانیه با کاربری مسکونی و دارای جواز ساخت، نزدیک 30 میلیون تومان به فروش می رسد.

ارزانترین زمین نیز در این محله با جواز ساخت و کاربری مسکونی، به متری بیش از 18 میلیون تومان قیمت گذاری می شود.

از دیگر زمین های گران قیمت تهران، به طور مثال زمینی در اتوبان اشرفی اصفهانی است که متری بیش از 30 میلیون تومان به فروس می رسد. البته لازم به ذکر است که این زمین کاربری تجاری داشته و یکی از گران ترین زمین های شهر تهران نام گرفته است.

از طرف دیگر در مقابل زمین های گران قیمت نام برده، زمین های ارزان اتوبان آزادگان را شاهد هستیم که با قیمت متری کمتر از یک میلیون تومان به فروش می رسد. این زمین ها کاربری تعاونی دارند. آشکار است که اگر این زمین ها تغییر کاربری بدهند، قیمت آنها چندین برابر خواهند شد.

چگونه بهتر انتخاب کنیم؟

اگر در جست و جوی خرید آپارتمان در تهران و یا سایر شهرهای ایران هستید، به شما پیشنهاد می دهیم سری به سایت ساکنین بزنید . این سایت به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات لازم برای خرید خانه را کسب کنید.

سایت ساکنین که در واقع سایت نیازمندی املاک است، علاوه بر قیمت اطلاعات کاملی در خصوص املاک در اختیارتان قرار داده و شما را جهت رسیدن به بهترین انتخاب یاری می کند.

 

سوئیت های تهران، راهگشای نیاز اقشار کم درآمد

مدت ها است در جست و جوی رهن و اجاره  آپارتمان در تهران هستید که با بودجه شما همخوانی داشته باشد. از این بنگاه به آن بنگاه سر می زنید و تلاش می کنید تا با چانه زدن شاید بتوانید مبلغ خانه مورد نظر را کاهش دهید اما نهایتا دست از پا درازتر باز می گردید و خانه مورد نظر نصیبتان نمی شود و نتیجه حاصله از این همه جست و جوی خانه، آن چیزی نیست که شما را راضی کند.

این را خوب می دانید در کلان شهر تهران که سراسر آن پر شده است از آپارتمان های فروشی و یا اجاره ای، تقریبا با هر نوع سلیقه و بودجه می توان ملک مورد نظر را پیدا کرد اما نکته مهم اینجا است که شما با تعیین محل زندگی و متراژ خانه ای که در آن سکونت می کنید در واقع تعیین کننده سبک زندگی خود و خانوادتان هستید.

با توجه به اهمیت این مسئله گاه اولویت را بر محله می گذارید و گاه بزرگی خانه و متراژ مناسب آن برایتان در اولویت قرار می گیرد. از همین رو از جست و جوی اجاره آپارتمان در تهران دست بر نمی دارید و به بنگاه های بیشتری سر می زنید.

فایل های بنگاه های معاملات ملکی از آپارتمان ها، خانه ها و املاکی پر شده است که هر کدام دارای متراژ، شرایط ویژه، امکانات، محدودیت ها و در نهایت قیمت های مخصوص خود هستند که با توجه به قرار گرفتن در هر یک از محله ها ، قیمت آنها نیز متفاوت است که این امر کار شما را جهت پیدا کردن ملک مناسب سخت و دشوار می کند. در واقع امکان این امر وجود ندارد که شما محله به محله و بنگاه به بنگاه بگردید و خانه ها را ببینید شاید با توجه به نیاز و بودجه شما ملکی در خور پیدا کنید.

سوئیت های مبله، راه حل گرانی خانه 

این روزها با توجه به شرایط اقتصادی مردم و تلاش آنها برای جست و جوی خانه های ارزانتر در تهران، سازندگان آپارتمان های مسکونی نیز به سمت ساخت و ساز خانه هایی با متراژ کمتر و یا سوئیت ها رفته اند. این واحد ها به دلیل علاقه مندانی که دارند، زودتر از سایر خانه ها به فروش می رسند و یا اجاره دادن این خانه ها بسیار راحت است. بر همین اساس باید گفت در طی این سال ها خانه هایی با متراژ پایین و سوئیت ها متقاضیان بسیاری پیدا کرده است و اجاره یا رهن کاملسوئیت در تهران طرفداران خاص خود را دارد.

از طرف دیگر با توجه به افزایش مهاجرت از شهرستان به تهران به دلایل گوناگون مانند دلایل کاری و تحصیلی، بسیاری از این افراد نیز علاقه مند به زندگی در واحد های کوچک و یا سوئیت ها هستند که اجاره بهای کمتری را نیز پرداخت کنند که این مسئله باعث افزایش متقاضیان جهت اجاره سوئیت در تهران شده است.

اگر شما هم از آن دسته افرادی باشید که مجردی زندگی می کنید و یا به دلایلی در جست و جوی خانه با متراژ پایین هستید، پیشنهاد می دهیم سری هم به سوئیت های موجود در تهران بزنید که به دلیل متراژ، اجاره بهایی به مراتب کمتر از خانه های دیگر برخوردار است.

قیمت سوئیت در تهران

قیمت سویئت ها در تهران با توجه به منطقه ای که در آن قرار دارد متفاوت است. به طور مثال سوئیت مبله، 40 متری در خیابان فرشته ماهانه 4,200.000 ، سوئیت 50 متری در خیابان نیاوران، ماهانه 5/5 میلیون تومان و سوئیت مبله دیگری در خیابان عباس آباد با متراژ 34 متر با قیمت 8 میلیون تومان ماهانه اجاره داده می شود.

رهن و اجاره سالانه سوئیت ها هم قیمت های متفاوتی در محله های گوناگون تهران دارند. برای نمونه سوئیت 40 متری در خیابان ستارخان، 45 میلیون تومان رهن کامل داده می شود. در مثال دیگری واحد 33 متری در نظام آباد با 10 میلیون رهن و ماهیانه 600 هزار تومان جهت رهن و اجازه گذاشته شده است.

در واقع نمی توان مبلغ دقیقی برای هر یک از سوئیت های موجود در تهران عنوان کرد . چون به دلیل متراژ، محله و امکانات بسیار با یکدیگر متفاوت هستند.

از طرف دیگر سوئیت هایی که واقع در مرکز تهران هستند به دلیل شرایطی چون در دسترس بودن مراکز تجاری و اداری  و رفت و آمد آسان از قیمت های بیشتری برخوردارند.

جست و جوی سوئیت در تهران 

شما از کدام دسته افراد هستید ؟ خانه متراژ پایین را ترجیح می دهید یا خانه ای بزرگ با مبلغ بیشتر؟ در هر صورت برای به دست آوردن اطلاعات دقیق در حوزه خرید و اجاره آپارتمان و یا سوئیت در تهران می توانید با رفتن به سایت ساکنین، اطلاعات دقیقی در این خصوص کسب کنید.

شاید در شرایط تهران امروز امکان گشت و گذار در تمامی محله ها و هم صحبت شدن با مشاوران معاملات ملکی کاری بسیار زمان بر باشد. از این جهت به شما سایت ساکنین را پیشنهاد می دهیم که در کنار اطلاعات دقیقی که از املاک به شما می دهد، می توانید به صورت خاص سوئیت ها و خانه های متراژ پایین را در آن جست و جو کرده و با توجه به بودجه خود به بهترین انتخاب دسترسی داشته باشید.

 

در جست و جوی یک عدد چهار دیواری!

900.jpg

یکی از فایل های املاک کذایی را از قفسه بیرون می آورد و بعد از کمی جست و جو می گوید: آقای مهندس یافتم!

به ضرب الاجلی در پاسخ می گویم من مهندس  نیستم. اما او همچنان ادامه می دهد: یه مورد دارم اکازیون! مطمئنم همونی  هست که شما می خواین… این جملات، مهمترین دیالوگ دو هفته اخیر من است. بعد  از محل کار و قبل از اینکه به خانه برگردم، راهی بنگاه های مختلف املاک می  شوم. بعد از سال ها اجاره نشینی در پایتخت، قصد خرید خانه دارم. وارد بنگاه  می شوم. قرار است چند مورد دیگر معرفی کنند.

“اوضاع خرید و فروش خوب نیست.” این جمله  را یکی از مشاورین املاک می گوید… به این فکر می کنم که این جمله همیشگی  شان است. در ادامه با حالتی مطمئن توضیح می دهد: بهتر است سریع تر انتخاب  کنید. مثال هایی از جاهایی که با هم دیده ایم می آورد و می گوید: ممکن است  مشتری بهتری پیدا شود و صاحب خانه ها ملک را بفروشند. حالا امروز این مورد  را هم ببینید. من که فکر می کنم برای شما ساخته شده است.

راه افتادیم به سمت همان مقصد اکازیونی که  می گفت… پسرک در نهایت ربع قرن از زندگی را پشت سر گذاشته بود. در دل خدا  خدا می کردم بشود روی حرفش حساب کرد و مورد مذکور همانی باشد که می خواهم.  در طول مسیر هم مدام یاداوری می کرد که صاحب خانه بالاخره بعد از مدت ها  رضایت داده که خانه را به فروش برساند. می گفت تنها خودش است که قلق او را  می داند.

به مقصد که رسیدیم نگاهی به آپارتمان  انداختم. خانه از بیرون چنگی به دل نمی زد اما خب نمی بایست ظاهر بین بود!  بنابراین با دلی سرشار از امید به داخل آپارتمان رفتیم. سرتان را درد  نیاورم؛ از کل ویژگی هایی که مد نظر من بود و پسرک ادعا می کرد در فایل املاک مورد نظر موجود است، اتاق خوابی دل باز داشت و حدود متراژی که می خواستم!  نقشه خانه را نپسندیدم، ضمن اینکه آن جا آخرین واحد یک ساختمان چهار طبقه  بدون آسانسور بود.

واقعیت این است که پیش آمده فایل ملک خوبی  از طرف مشاور املاک پیشنهاد بشود، اتفاقا کم هم نبوده. اما اکثرا با بودجه  من همخوانی نداشته یا این که به وسایل حمل و نقل عمومی نزدیک نبوده است.  فکر می کنم اگر به نیاز مشتری بیشتر توجه شود، هم آن ها سریع تر به نتیجه  می رسند و هم ما! کاش روی هر فایل املاک به غیر متراژ، آدرس، تعداد خواب،  قیمت و… می نوشتند مناسب چه تیپ آدم هایی هست و مناسب چه کسانی نیست… کاش  مشاورین املاک کمی بیشتر روانشناسی می دانستند و نه با این پیش فرض که فلان  خانه را هم که چندان با معیارهای مشتری همخوانی ندارد نشان می دهیم، خدا  را چه دیدی شاید دلش را برد!

برای منی که از صبح تا عصر اداره ام و بعد  از آن تازه به غیر از هزاران مسئله دیگر باید به دغدغه پیدا کردن خانه هم  رسیدگی کنم، عدم توجه به این مسائل طاقت فرسا است و بعد از گذشت دو هفته  کلافه ام کرده است. البته قطعا کم لطفی است اگر همه را با هم قیاس کنیم…  شاید بچه های اداره راست می گویند که وسواسی شده ام. اما خودم فکر می کنم.  اگر موضوع اجاره بود داستان به کلی فرق داشت، انتخاب امروز من محل سال ها  زندگی، فضای استراحت و دورهمی های دوستانه آینده را مشخص می کند.

امروز کلافه تر از همیشه به خانه برگشتم  اما با همان خستگی تصمیم گرفتم فکری که مدت ها است در ذهن دارم را پیاده  کنم… فهرستی که از همان ابتدا باید می نوشتم… ویژگی های خانه ایده آل من با  توجه به امکانات موجود که شامل حداکثر میزان بودجه و وام بود. متراژ خانه،  طبقه، محله، نوع ملک، ساکنین، نزدیکی به وسایل نقلیه عمومی، تعداد اتاق و…  همه آیتم هایی بود که باید در نظر می گرفتم. ضمن اینکه باید راه حل های  دیگری را هم امتحان می کردم. شروع به نوشتن کردم. یادم افتاد که چند روز  پیش، صالحی نگهبان شرکت سایتی را معرفی کرده بود و لینک آن را برایم تلگرام  کرده بود. گویا خودش همین ماه گذشته از طریق این سایت اقدام به خرید و  فروش خانه کرده بود. واقعیت این است که چندان با تکنولوژی میانه خوبی ندارم  و همیشه روش های سنتی را ترجیح داده ام!

اما این بار پیام صالحی را باز کردم و روی  لینک سایت کلیک کردم. عنوان سایت این بود: ساکنین. از اسمش خوشم آمد!  محتوای سایت خوشبختانه ساده و کاربردی به نظر می رسید.

909.jpg

در صفحه اول سایت ساکنین با پرسیدن اطلاعاتی شامل: خرید و فروش خانه ، رهن، اجاره یا…. ، نوع ملک، انتخاب محله و حداکثر بودجه خرید، پیشنهادهای قابل توجهی می شود.

به خودم که آمدم دیدم خیلی جدی شروع به  سرچ و یادداشت مشخصات خانه های مورد نظر کرده ام. ساده بودن کار با سایت  مهمترین ویژگی بود که من را جذب کرد. چون نیاز به جست و جو و سر و کله زدن  زدن با سایت های پیچیده را ندارم. باید کم کم شروع به تماس گرفتن کنم.

راستش احساس می کنم قدرت انتخابم بالا  رفته و انگار این بار فقط من هستم که تصمیم می گیرم برای بازدید به کجا  مراجعه کنم و کجا نه. ظرف چند دقیقه با گزینه های متنوعی برای خرید خانه  مواجه شدم.

خدا را چه دیدید شاید زین پس به این فکر کنم که تکنولوژی آن قدرها هم چیزی بدی نیست


منبع : الماتو

وقت خرید ملک است

ثایر كاهش نرخ سود بانكی بر قیمت مسكن


بانك مركزی بالاخره تصمیم  كبری را گرفت و نرخ های سود بانكی را از روز 11 شهریورماه كاهش داد. صرف  نظر از اینكه هنوز هم برخی از بانكها، با لطایف الحیلی نرخ های سود بالاتر  از نرخ های رسمی به سپرده گذاران پرداخت می كنند، سوال این است كه كاهش نرخ  سود سپرده های بانكی چه تاثیری بر بازار مسكن خواهد داشت؟

كاهش نرخ سود سپرده های بانكی از دو كانال، تقاضای مسكن را تحریك می‌نماید:

1-با  كاهش نرخ سود سپرده های بانكی، انگیزه سپرده ‏‏گذاری در بانك، كاهش یافته و  بخشی از نقدینگی به سمت بازار مسكن روانه می شود و باعث تحریك تقاضای مسكن  خرید و فروش خانه و در نتیجه افزایش قیمت مسكن می شود. این پدیده بر این مبنا استوار است كه  مسكن و حساب‌های پس‌انداز بانكی، دارایی‌های جایگزین هستند؛ ازاین‏ رو هر  زمان كه بازدهی یكی از این دو دارایی‌ كاهش می‌یابد، تقاضا به سمت دارایی  رقیب جریان می‌یابد. شایان توجه است كه به اعتقاد بسیاری از صاحب‏نظران  اقتصاد مسكن در ایران، مهم‎ترین بازار رقیب مسكن، سپرده‎های بانكی است.

2-نرخ  سود تسهیلات بانكی ارتباط نزدیكی با نرخ سود سپرده های بانكی دارد. بر این  اساس با كاهش نرخ سود سپرده ها، نرخ سود تسهیلات خرید نیز به تدریج كاهش  یافته و تمایل خریداران برای پذیرش بدهیِ بالا و خرید خانه افزایش می‌یابد  كه این مسأله، تحریك بیش‌تر تقاضا (خصوصا تقاضای مصرفی) و در نهایت افزایش  تدریجی قیمت مسكن را به دنبال دارد.

مجموع دو عامل فوق موجب انتقال به راست منحنی تقاضای مسكن بر اثر كاهش نرخ سود بانكی و به تبع افزایش قیمت مسكن است.

در  سمت عرضه مسكن نیز با كاهش نرخ سود سپرده های بانكی، زمینه كاهش نرخ سود  تسهیلات تولید مسكن فراهم می گردد كه این موضوع می تواند به نوبه خود موجب  تعدیل هزینه تمام شده ساخت مسكن شود.

با این حال به نظر می‏ رسد در كوتاه مدت و میان مدت، اثر تغییرات بهره بانكی بر سمت تقاضای مسكن، به مراتب قوی‎تر از سمت عرضه است.


در  مجموع، برآیند اثر كاهش نرخ سود سپرده های بانكی بر قیمت مسكن (صرف نظر از  سایر عوامل تاثیر گذار همچون خانه های خالی، نقدینگی، قیمت نفت، وام مسكن  و...) افزایشی ارزیابی می شود.